Ha nem szeretnél a felsőoktatásban továbbtanulni vagy elsőre nem sikerült a felvételi, számtalan szakképzés és tanfolyam közül választhatsz, ahova beiratkozhatsz. A pár hónapos tanfolyamoktól kezdve a többéves képzésekig többféle lehetőséged van a továbbtanulásra és ismereteid bővítésére, nem beszélve arról, hogy bizonyos képzések még plusz pontot is jelenthetnek a felsőoktatási felvételinél.
Az Országos Képzési Jegyzék (röviden OKJ) a Magyarországon államilag elismert szakképesítések listáját tartalmazza. A szakképzésen való részvétellel teljes körűen elsajátíthatsz egy szakmát. A képzés több száz órás részvételt igényel (legtöbbször két évig tart), és a végén bizonyítványt kapsz a szakképesítés megszerzéséről.
Az új szabályok szerint a felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthatnak a régi - 2019-es - OKJ szerinti képzéseket, tehát eddig kezdhetitek el tanfolyami formában tanulni a 2021-től kizárólag iskolai rendszerű képzésben megszerezhető szakmákat. Az OKJ átalakulásáról bővebb információkat itt találtok.
Szakmacsoportok:
- 1. Egészségügy (pl. fogászati asszisztens)
- 2. Szociális szolgáltatások
- 3. Oktatás
- 4. Művészet, közművelődés, kommunikáció (pl. díszlettervező)
- 5. Gépészet
- 6. Elektrotechnika-elektronika
- 7. Informatika (pl. szoftverfejlesztő)
- 8. Vegyipar (pl. vegyész technikus)
- 9. Építészet
- 10. Könnyűipar
- 11. Faipar
- 12. Nyomdaipar
- 13. Közlekedés (pl. repülőgép szerelő)
- 14. Környezetvédelem-vízgazdálkodás
- 15. Közgazdaság
- 16. Ügyvitel
- 17. Kereskedelem-marketing, üzleti adminisztráció
- 18. Vendéglátás-turisztika (pl. cukrász)
- 19. Egyéb szolgáltatások (pl. lakberendező)
- 20. Mezőgazdaság (pl. földmérő technikus)
- 21. Élelmiszeripar
- 22. Közszolgálat
HASZNOS INFORMÁCIÓK
Ha a közeledben induló szakképzésekre vagy kíváncsi, akkor a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal weboldala nyújthat neked segítséget, ahol például Fejér megyében kereshetsz szakképzési centrumokat és induló képzéseket.
HASZNOS INFORMÁCIÓK
Szintén keresőfelületet nyújt a https://tanfolyamokj.hu/ weboldala, ahol OKJ-s és nem OKJ-s tanfolyamok között is böngészhetsz. Ők vezetnek egy blogot is, ahol gyakorlati tippeket és tanácsokat adnak tanfolyamválasztáshoz.
Léteznek akkreditált képzések is, amelyeket több független szervezet engedélyez és ellenőriz annak érdekében, hogy a képzés megfeleljen a témának való elvárásoknak. Ez valójában a minőséget garantálja a többi, nem akkreditált képzéssel szemben. Számtalan akkreditált képzéstípus létezik a nyelvtanfolyamoktól kezdve a webdesign tanfolyamokon át a projektmenedzsment képzésekig. A végén garantáltan tanúsítványt kapsz a képzés sikeres elvégzéséről.
HASZNOS INFORMÁCIÓK
Jó keresőfelületet nyújt a https://tanfolyamokj.hu/ weboldala, ahol számos OKJ-s és nem OKJ-s tanfolyam között böngészhetsz. Ők vezetnek egy blogot is, ahol gyakorlati tippeket és tanácsokat adnak tanfolyamválasztáshoz.
HASZNOS INFORMÁCIÓK
Persze a fenti keresőfelület nem tartalmaz minden akkreditált képzést, így keress bátran téged érdeklő tanfolyamokat a neten!
A fentieken kívül léteznek egyéb felnőttképzési formák is. Ezek lehetnek tanfolyamok, nyelvi kurzusok, szakmai továbbképzések, munkahelyi tréningek, álláskeresést és elhelyezkedést segítő képzések vagy éppen vállalkozást segítő kurzusok. Ide tartoznak például a Vektor Közösségi Pont által szervezett ingyenes kommunikációs és stresszkezelési tréningek, valamint a vállalkozás elindítását segítő alkalmak is.
HASZNOS INFORMÁCIÓK
Bármilyen terület is érdekel, bátran keress rá az interneten, az online vagy írott sajtóban. Számtalan lehetőség létezik, élj velük!
A weben is számos hosszabb-rövidebb, ingyenes és fizetős kurzust találhatsz, amelyekkel bővítheted tudásodat a téged érdeklő területeken. Van olyan tanfolyam, amely beavat a programozásba, a 21. század gazdaságába, az ókor régészetébe vagy éppen a zeneszerzésbe. Az alábbiakban néhány online oktatási platformot ismerhetsz meg, ahol számtalan kurzus közül válogathatsz. Ezeknél hasznos, ha tudsz angolul legalább egy erős középszinten.
Future Learn – Az oldal kurzusai hasznosak a készségfejlesztés és a tudásbővítés tekintetében is. Könnyen érthető leírások, videók, hangfelvételek és kvízek segítségével tanulhatsz nyelveket, megtanulhatod, hogy kell verset írni, és még az okos városokról is olvashatsz.
Open Culture – Ha a kultúra és a tudományok érdekelnek, itt 1300, ilyen témájú ingyenes audio és videó kurzusra „iratkozhatsz be”. Valójában ezek letölthetőek, így bárhol bármikor tanulhatsz többek között a római építészetről, a digitális fotózásról, az amerikai kapitalizmus történetéről, a médiagazdaságról, a játékelméletről, a jogról, a kreatív írásról vagy éppen a csillagászatról.
Alison – Az oldalon az egészségügyi területektől kezdve az üzleti életen és a közgazdaságtanon keresztül az újságírásig számos ingyenes kurzus közül válogathatsz.
EdX - A Massachusetts Institute of Technology, a Harvard és több tucat elitegyetem közös oktatási platformján több mint 1800 ingyenes, online kurzusra lehet „beiratkozni” – a világ legjobb egyetemeinek professzoraitól tanulhatsz például programozást, művészettörténetet, matematikát, természettudományokat és különböző nyelveket (pl. spanyolt és mandarint).
Codecademy – Érdekel a programozás és kódolás? Itt jó helyen jársz, nem csak kódolni tanulhatsz meg, hanem a webfejlesztésbe is beleláthatsz.
Udemy – Számtalan témakör közül választhatsz, amiben elmélyedhetsz. Legyen szó üzleti tervezésről, életmódhoz kapcsolódó témákról, adatelemzésről, személyes fejlődésről, itt tényleg ezerféle tanulási lehetőség áll rendelkezésre.
HASZNOS INFORMÁCIÓK
A fentieken kívül még számtalan online kurzus létezik. Bármilyen terület is érdekel, keress rá bátran az interneten, iratkozz fel egy kurzusra és bővítsd ismereteidet! Sosem tudhatod, mikor lesz hasznos!