Generációk egymásért, önkéntesen
Szívességcsere Programunk egyik kiemelt célja a tó környéki településeken az önkéntes munka népszerűsítése, kiemelten a fiatal- és nyugdíjaskorú, inaktív lakosság körében.
A két generáció egymástól való tanulásának ösztönzésével a távol eső korosztályok együttműködését, a cselekvő közösségek megteremtését szeretnénk ösztönözni. A nemzedékek közötti aktív kapcsolat, a generációk közötti együttműködés, hogy együtt tegyenek egymásért, építi a közösséget.
Társas kölcsönhatásokon alapuló találkozókat szervezünk a két generáció számára annak érdekében, hogy minél hosszabb ideig megtartható legyen mind a fiatalkorú, mind az időskorú lakosság EGÉSZsége – azaz testi, lelki, szociális jóléte. Ezek a találkozók hídként funkcionálhatnak a két, eltérő eszmékkel, élettapasztalattal, információs lehetőségekkel rendelkező nemzedék között. Az intergenerációs tanulás egyfajta kohéziós erőként szolgál mindkét generáció számára, érzékenyebbé téve a résztvevőket arra, hogy személyesebbé tegyék családi kapcsolataikat. A fiatalkorúak szociálisan érzékenyebbé válása, ezáltal felelősségtudatuk és interperszonális készségeik fejlesztése a programban szereplő tevékenységek másik célja.
„Az önkéntességről egy csomó „ön”-ös szó jut eszembe: önzetlenség, amiért szabadidőnkből, energiánkból áldozunk másoknak, semmilyen jutalmat nem várva érte. Önerőből, amiért gyakran olyan emberek segítségéről szól az önkéntesség, akik nem képesek valamit saját maguk elvégezni. És végül önzőség, amiért mégsem olyan önzetlen a segítség. Mind várunk és kapunk is valamit cserébe a segítségünkért. Ez nem több, mint az ember legalapvetőbb szociális szükségletei: társaság, elfogadás, szeretet és a tudat, hogy jók vagyunk. Akiknek ezek az értékek többet jelentenek pár ezer forint „hálánál”, az nyugodtan próbálja meg az önzőség legnemesebb formáját.” – vallja egyik lelkes fiatalkorú önkéntesünk, aki a fafaragás világát ismerheti meg szépkorú tanítója segítségével.