Felsőoktatási ösztöndíjak és támogatások

Nemsokára kiderül, hogy ki kezdheti meg szeptembertől tanulmányait főiskolán vagy egyetemen. Kíváncsi vagy rá, hogy milyen támogatási lehetőségekkel számolhatsz? Olvasd el cikkünket!

A legtöbb hallgató számára fontos, hogy legyenek olyan ösztöndíjak és támogatások, amelyek megkönnyítik a tanulmányokat és a főiskolai, egyetemi életet. Vannak olyan lehetőségek, amelyekre bárki pályázhat, de olyanok is, amelyeket csak bizonyos feltételekkel kaphatsz meg. 

Rendszeres szociális támogatás
A támogatási kérelem elbírálásakor figyelembe veszik többek között a hallgatók lakhatási körülményeit, állandó lakhelyének távolságát az egyetemtől/főiskolától, a hallgatóval egy háztartásban élők jövedelmét, egészségügyi állapotot stb.
Minden félévben újra kell rá pályázni.
A rendszeres szociális támogatásra csak azok az egyetemisták, főiskolások pályázhatnak, akik teljes idejű, nappali képzésen tanulnak, a pályázás félévében aktív státuszúak és államilag támogatott formában tanulnak!
További információk >>

Klebelsberg Képzési Ösztöndíj
Erre a támogatásra akkor lehet pályázni, ha tanári vagy gyógypedagógus szakon tanulsz tovább, és vállalod, hogy a szak elvégzése után majd pedagógusként helyezkedsz el. Az ösztöndíj összege az első félévben 125 000 Ft, 250 000 Ft vagy 375 000 Ft/félév/fő lehet. Az első befejezett szemeszter után pedig mindig az utolsó aktív félévben elért kreditindex alapján határozzák meg az összeget.
További információk >>

Rendkívüli szociális támogatás 
Ha egy hallgató szociális helyzetében valamilyen „rendkívüli körülmény” (pl. munkahely elvesztése vagy gyermek születése) következik be, rendkívüli szociális támogatásra pályázhat. 
A rendkívüli szociális támogatás egyszeri juttatás, pályázati határidő nincs, folyamatosan be lehet adni a kérelmeket. ű
További információk >>

Bursa Hungarica 
Erre azok a hallgatók pályázhatnak, akiket az állandó lakóhelyük szerinti települési önkormányzat támogatásban részesített, továbbá teljes idejű alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben tanulnak. A megállapított ösztöndíj kizárólag a pályázó szociális helyzete alapján ítélhető meg.
További információk >>

Alaptámogatás
Az egyetem és főiskola első évében egyszeri alaptámogatást is lehet igényelni, ha állami ösztöndíjas, nappali tagozatos képzésen tanulsz. Alaptámogatást olyanok igényelhetnek, akik fogyatékossággal élők vagy egészségi állapotuk miatt rászorultak, hátrányos helyzetűek, halmozottan hátrányos helyzetűek, családfenntartók, nagycsaládosok, félárvák, árvák, illetve azok a hallgatók, akik nagykorúságuk előtt gyámság alatt álltak.
További információk >>

Tanulmányi ösztöndíj
Ha nappali tagozaton, állami ösztöndíjas formában tanulsz, akkor az előző szemeszterben nyújtott teljesítmény (számít a kreditek száma és az osztályzat is) alapján lehet kapni tanulmányi ösztöndíjat a második félévtől kezdve. 

Köztársasági ösztöndíj
A nappalis alapképzésben, mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben részt vevő hallgatók megpályázhatják a köztársasági ösztöndíjat, amelyet ha elnyernek, egy teljes tanévig, vagyis tíz hónapon keresztül részesülhetnek a támogatásban. 
A jelentkezés feltételei: legalább két aktív félév, 55 kredit teljesítése, kiemelkedő tanulmányi eredmény és szakmai, közösségi munka.

A fentieken kívül még számos, egyetemenként változó ösztöndíjjal és támogatással is találkozhatsz, érdemes lesz figyelni majd a helyi híreket!

 

A cikk az Eduline cikksorozata alapján készült.

Ösztöndíjak
Pályázatok